باد خزان نیاید درّه ارغوان را
غصه و غم نگیرد، دامن عاشقان را

در نزدیکی مشهد دشتی به وسعت نود و هشت  هکتار با زیبایی تمام در بهار خودنمایی می کند. در این دره منظره‌ برکه ‌ها  و درختان ارغوان خوشرنگ چشم را خیره می‌ کند. کوهپیمایی و لذت بردن از  طبیعت و چشمه ساران دل شما را می رباید.
در این دره علاوه بر درختان ارغوان، چند  چشمه و انبوهی از درختان چنار به چشم می خورد که بر زیبایی این منطقه  گردشگری افزوده اند. علاوه بر این اهالی این منطقه از شاخه های ارغوان که  از انعطاف خاصی برخوردار هستند، سبدهای ویژه ای می بافند که صنایع دستی این  منطقه بوده و به آن سبد بافی یا ارغوان بافی می گویند.
درخت ارغوان بومی مناطق شرق مدیترانه است و  بیشتر به صورت درختچه می‌ روید، خاک ‌های خشک آهکی و گرمای تند آفتاب را  نیز به آسانی تحمل می ‌کند. در ایران این درخت در مناطقی از خراسان رضوی،  ایلام، سمنان، کرمان، مازندران، گیلان، همدان، خوزستان، لرستان و فارس به  صورت خود رو رشد می ‌کند. قبل از رشد برگ‌ های سبز و قلبی شکل این درخت،  گل‌ های خوشه ‌ای و ارغوانی رنگ به حالت آویخته ظاهر می‌ شوند.
این درخت با نام علمی Cercis siliquastrum  شکوفه‌ های بنفش و برگ‌ های قلبی شکل دارد که به همین دلیل به درخت عشق  (Love Tree) نیز معروف شده است. درخت ارغوان عموما ارتفاعی بین ۳ تا ۱۰ متر  دارد و اغلب، برگ ‌ها پس از رویش کامل گل‌ ها ظاهر می شوند. گل‌ های  ارغوان را تقریبا در تمامی قسمت ‌ها حتی تنه درخت می ‌توان دید.
این درخت برای رشد نیاز به آفتاب دارد و در  مقابل سرما نسبتا مقاوم است. میوه ‌های این درخت کپسولی شکل بوده و بر روی  درخت باقی می‌ مانند. ارغوان درختی خزان ‌دار با شکلی مدور و شاخه‌ های  نامنظم است و رشدی کند دارد. مقاوم بودن آن در برابر سرما، خاک ضعیف و  آلودگی هوا باعث فراوانی این نوع درخت در سطح شهرهای این منطقه نیز شده  است.
از خصوصیات بارز دره ارغوان، تمیزی چشمگیر و  قابل توجه دشت است. خوشبختانه در سالهای اخیر با اقدام دسته جمعی یک گروه  فعال محیط زیست، زباله ‌های درون دره و دشت پاکسازی شدند. پس از آن با  همکاری گردشگران و افراد مربوطه، پاکیزگی دشت حفظ شده است و تعدادی سطل  زباله نیز بر روی دامنه‌ های کوه تعبیه شده است.
بهترین فصل سفر به ارغوان دره
اگر می خواهید اوج زیبایی دشت بنفش‌ درختان ارغوان یا عشق را ببینید، به  هنگام گل ‌دهی کامل بیایید. در این فصل زمانی که وارد این دره رویایی می  شوید، درختان ارغوان را پر از گل خواهید دید و شکوه ارغوانی را از نزدیک  لمس خواهید کرد. خوب است بدانید که اغلب از شروع گل‌ دهی این درختان تا گل‌  دهی کامل آنها، یک هفته فاصله است. تاریخ گلدهی درخت‌ های ارغوان در شهر  طرقبه، بسته به میزان گرمی هوا، از اوایل تا اواسط فروردین متفاوت است.  دلیل این تفاوت زیاد، گرم‌ شدن کره زمین، ناپایداری آب و هوا و تغییرات  نامعمول جوی است.
از آنجایی که آب و هوای ارغوان درّه نیمه  کوهستانی ا‌ست و اغلب چند درجه ای از خود شهر مشهد سردتر است، برای تخمین  بهترین زمان سفر، می ‌توان زمان گل‌ دهی ارغوان ‌های شهر مشهد را مد نظر  قرار داد. معمولا پس از یک تا دو هفته از گل‌ دهی درختان ارغوان در مشهد،  زمان گل‌ دهی درختان عشقِ دره ارغوان طرقبه فرا می ‌رسد.
موقعیت مکانی
دره ارغوان در استان خراسان رضوی، شهرستان بینالود، چهار کیلومتری شهرستان  طرقبه، بخش طرقدر واقع شده است. این درّه در نزدیکی مشهد و ییلاقات طرقبه و  جاغرق قرار دارد. کمی بالاتر از میدان دوم طرقبه به دو راهی طرقدر و جاغرق  می ‌رسید. به سمت طرقدر و ارغوان دره بروید. ( از این دو راهی تا دو راهی  دوم، مسیر پیچ در پیچی و شیب دار پیش رو دارید که حدودا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه راه  است. تابلوی این دو راهی در سمت چپ و روی دامنه کوه قرار دارد. از دو راهی  دوم تا پایین دره با ماشین، حدود ۷ تا ۸ دقیقه راه در پیش دارید.)
مسیر دسترسی ارغوان دره طرقبه
برای رسیدن به ارغوان دره باید بعد از گذشت از طرقبه به سمت منطقه طرقدر  رفت و سپس جاده دهبار را ادامه داد، بعد از گذشت پنج کیلومتر از طرقدر به  دوراهی دهبار-کلاته آهن می رسیم که به سمت چپ یعنی کلاته آهن می رویم. با  ادامه جاده در سراشیبی به ته دره میرسیم که روبرو مجدد مسیر سربالایی می  شود. همین مکان ابتدای دره ارغوان هست که بالای دره در انتها به "تخته شاه"  میرسیم و پایین دره به "پنج دره" یا در زبان محلی به "پینجه در" منتهی می  شود. مسیر تا ابتدای دره آسفالت و از آن به بعد (مسیر دره) خاکی می باشد که  حدود پانزده دقیقه بعد به انتهای دره ارغوان میرسیم و ابتدای مسیر پیاده  روی است. از این جا به بعد مسیر مال رو بوده و باید از آب رودخانه گذشت در  بعضی نقاط. بعد از حدود نیم ساعت به منطقه ای می رسیم که دره کمی بازتر شده  و سرتاسر از چمن پوشیده شده است. از خود شهر طرقبه تا ابتدای دره حدود نیم  ساعت رانندگی زمان نیاز است.